MODELACE PRSOU POMOCÍ "VNITŘNÍ PODPRSENKY"

Podle Americké společnosti plastických chirurgů (ASPS) popularita modelace prsou roste. Od roku 2000 se podle statistik zvýšila o celých 70 % a oproti běžnému vkládání prsních implantátů se počet těchto zákroků zdvojnásobil. V současné době přichází nová, kontroverzní metoda. V čem spočívá?

modelace prsou pomocí vnitřní podprsenkyO co jde?

Nový systém Orbix Breast Supporting, neformálně zvaný „vnitřní podprsenka“, slibuje déletrvající podporu prsou. Tvar implantátů připomíná siluetu klasické push-up podprsenky, která nadzvedává prsní tkáně, ovšem ne na povrchu, ale uvnitř těla. Jde o syntetický materiál, u kterého by nemělo v důsledku času dojít k degradaci či roztažení.

Novinka z Londýna

Metodu vyvinul britský chirurg Dr. Jian Farhadi. Podle něj mnoho jiných způsobů modelace prsou, které pozvedávají prsa odstraněním přebytečné kůže a zpevněním okolní tkáně, ne vždy dlouho vydrží. Proto se rozhodl propagovat právě tuto metodu. Doufá, že „vnitřní podprsenka” bude sloužit jako jedna z možností pro ženy, které uvažují o modelaci prsou.

Jak funguje?

Postup zahrnuje vložení silikonového implantátu mezi kůži pacienta a prsní tkáň, která slouží jako taková „vnitřní podprsenka”. Implantát je poté uchycen pomocí hedvábných vláken (podpůrná síťka), která jsou přišroubována malými titanovými šroubky k hrudnímu koši.

Negativní ohlasy

Někteří plastičtí chirurgové jsou k tomuto postupu skeptičtí. Mají pocit, že větší množství cizího materiálu může v těle způsobit zánětlivou reakci. Navíc tyto implantáty by mohly lékařům vadit při diagnostice rakoviny prsu. Dr. Matthew Schulman, plastický chirurg z New Yorku, tvrdí, že mnoho metod dnes sice neposkytuje dlouhodobý lifting prsou, ale existují i metody, které jsou stejně spolehlivé jako tato a využívají pouze biologické tkáně. „Stejně jako u vnitřní podprsenky můžeme přetvořit prsní tkáň na vnitřní straně a zajistit, že bude ukotvena do žeber. Používáme k tomu materiál s názvem strattice, což je materiál z prasečí kůže, který bývá běžně používán v plastické a rekonstrukční chirurgii. Na rozdíl od syntetických materiálů se dokáže dobře začlenit do našeho organismu.“

modelace prsou před a poTestování

Systém Orbix byl schválen pro komerční využití v Evropě a byl úspěšně testován již v roce 2009 v Belgii. Během příštích několika měsíců bude Farhadi provádět operace na 10 pacientech v nemocnici Sv. Tomáše v Londýně v rámci probíhajícího klinického hodnocení. „Dosud provedené operace zatím proběhly dobře a bez komplikací. Klientky byly spokojeny s tvarem a žádná z nich si nestěžovala na bolesti,” říká Farhadi.

Výhody a nevýhody

  • - kotvení implantátu k hrudnímu koši
  • - zatím málo provedených zákroků
  • +  dlouhodobější lifting
  • + rychlejší hojení
  • + minimalizace vnějších jizev

Pro koho je metoda vhodná?

Podle Dr. Farhadiho je zákrok určen ženám, u jejichž prsou došlo k poklesu v důsledku věku, větší redukce váhy nebo po delší době kojení.

vnitřní podprsenka„Metod modelace prsů je celá řada. Vedle metod, které využívají pouze tkáně prsu, se v minulosti zkoušela i řada jiných metod s použitím jiných materiálů, ať již vlastní přenesené tkáně, či synteticky vyrobených, trvalých či vstřebatelných. Nejedná se tedy o úplnou novinku, spíše o novou modifikaci podobných metod již dříve používaných. Dle mého názoru a 25letých zkušeností není pravda, že efekt klasické modelace není dlouhodobý či trvalý. Pokud je modelace prsů provedena dobře a je zvolena vhodná metoda pro daný typ prsů, je výsledný efekt dobrý a trvalý. Pokud volíme modelaci prsů, kdy chceme tvar prsů zlepšit a zpevnit a nechceme měnit jejich objem, je dle mého názoru zcela zbytečným rizikem používat ještě cizí materiál. Stejně tak je nepřirozené fixovat prs ke kostře hrudníku. I silikonové implantáty, kde by technicky nebyl problém je vyrobit tak, aby se daly fixovat k hrudníku, se vyrábí a vkládají tak, aby korespondovaly s pohybem a vývojem prsu. Nebráním se zásadně novým metodám, ale pozitiva by měla u nového postupu převažovat, což se dle mého názoru o této metodě zatím říci nedá.“ MUDr. Dušan Záruba, plastický chirurg, Ústav estetické medicíny

„Můj názor na tuto ‚novou‘ techniku modelace prsu je mírně skeptický. Nejedná se  o úplně novou metodu, je známá už minimálně 10 let, jen se stále trochu vyvíjí. Metoda profituje z toho, že se jedná jen o modelaci vlastní tkáně, není nic přidáno ani ubráno. A pakliže použijeme ke ‚zlepšení‘ výsledku cizorodý materiál, jak je tomu u této techniky, tento benefit se poněkud ztrácí. Můj názor je, že pokud je standardní modelace dobře provedena, její výsledky jsou poměrně dlouhotrvající i bez použití podpůrných umělých materiálů. Samozřejmě záleží na kvalitě vlastních tkání klientky, ale to je i otázka indikace samotné operace při konzultaci. Pokud použijeme k prodloužení efektu operace cizorodý materiál, přináší s sebou vyšší rizika infekce, kalcifikace (a tím ztuhnutí modelovaných prsou) a samozřejmě i riziko vyšší bolestivosti zákroku. A to nejen bezprostředně po operaci, ale i z dlouhodobého hlediska, protože pokud kotvíme podpůrnou silikonovou síťku titanovými šroubky k žebrům, může navrtání kosti způsobit  i v budoucnu vyšší bolestivost. Po sečtení všech těchto negativ bych sám asi tuto metodu do své běžné praxe nezavedl a nechal bych ji jen pro zcela ojedinělé případy výjimečně ochablých tkání, které by k dobrému výsledku vyžadovaly extrémní podporu. Vždy je ale potřeba klientku na tato výše uvedená rizika dopředu upozornit.“ MUDr. Zdeněk Pros, plastický chirurg, Perfect Clinic

 

Sledujte nás na Facebooku: www.facebook.com/healthbeautycz

Sledujte nás na Instagramu: www.instagram.com/health_and_beautycz

Tags: modelace prsou, modelace prsou pomocí vnitřní podprsenky

NYCE 1140x100 2