Vyhrajte boj s  celulitidou

Dlouhá léta se věřilo, že celulitida nebo také „pomerančová kůže“ se objevuje v souvislosti s nadváhou. Dnes už je jasné, že jí trpí téměř všechny ženy bez rozdílu věku či tělesné hmotnosti. Vyhrát s ní boj ale není jednoduché. Znamená to radikální změnu životního stylu. Jste na to připraveni? Mít znovu krásné tělo za to přece stojí.

 co je celulitidaCo je celulitida?

Jde o degenerativní změny podkožního tukového vaziva ve specifických tělesných partiích. Protože úzce souvisí s působením ženských pohlavních hormonů, postihuje v 90 % případů hlavně ženy.

Rozvoj celulitidy je pomalý, proto se vyplatí vsadit na prevenci. Jakmile propukne, je potřeba okamžitě zasáhnout. V opačném případě nastávají v podkožní tkáni nevratné degenerativní změny. Již vzniklou celulitidu nelze zcela odstranit, odborným přístupem však lze vylepšit její vzhled a zastavit případné progresivní zhoršování.

Jak jste na tom vy?

Celulitida se projevuje v několika stadiích:
1 - Nejlehčí forma se projevuje pouze při stisku pokožky mezi dvěma prsty.  
2 - U druhého stadia vidíme nerovnosti kůže, viditelné při napnutí svalů, sezení nebo při bočním světle.
3 - Třetí stadium je charakteristické nerovnostmi, které jsou vidět vždy, bez ohledu na osvětlení.
4 - Čtvrté, nejtěžší stadium provázejí otoky, výrazné nerovnosti pokožky a často i bolestivost.  

jak vzniká celulitidaJak vzniká?

Celulitida vzniká nerovnoměrným nahromaděním tukové tkáně a tukových buněk mezi vazivovými septy v podkoží. Významně se při tom uplatňuje nadměrné množství triglyceridů v tukových buňkách, které jsou jimi doslova přeplněné a vazivové septy zbytňují.

Postupně dochází ke změnám v mikrocirku-laci a k nedokonalému odplavování toxických látek a zplodin metabolismu, v důsledku čehož je tkáň hůře vyživována a trpí nedostatkem kyslíku. To nakonec vede k tomu, že vazivová septa vtahují kůži se současným protitlakem zvětšených tukových buněk, a dochází ke vzniku dolíčků, které vnímáme jako celulitidu.

Co ji způsobuje?

 • nedostatek pohybu
 • poruchy cirkulace krve a lymfy
 • vysoké množství toxinů v těle
 • nezdravá životospráva
 • špatné stravovací návyky
 • pokles produkce kolagenu
 • hormonální vlivy
 • dědičnost

vhodná strava proti celulitiděVhodná strava

V tomto případě platí více než kdy jindy: jste to, co jíte. Strava může oddálit nebo podpořit vznik nežádoucích dolíčků ve vaší kůži. Měla by být proto komplexní, vyvážená, s dostatkem tekutin, nejlépe v podobě neperlivé vody bez cukru a zeleného čaje. Doporučujeme zaměřit se na tyto potraviny:

1 - Ananas - Bohatý na draslík a vitamin C, obsahuje také bromelain, který se určitou měrou podílí na zvýšení vylučování tuku, sám ho ale neštěpí.
2 - Chřest - Posiluje žíly a kapiláry tak, že normalizuje krevní oběh. Působí také jako diuretikum, eliminuje přebytečnou vodu a nadýmání, nutí tělo k uvolňování toxinů.
3 - Slunečnicová semínka - Obsahují vitamin E, draslík, zinek a selen, ale také vitamin B6, který pomáhá metabolizovat bílkoviny a posílit pojivové tkáně.
4 - Chilli papričky - Hlavní složka kapsaicin zajišťuje termogenní efekt, zvyšuje rychlost, kterou tělo spaluje energii. Kromě toho jsou chilli papričky i dobrým zdrojem vitaminů C, E, B6 a draslíku.
5 - Skořice - Koření plné antioxidantů, které urychluje krevní oběh a zlepšuje elasticitu kůže.

Liposukce není řešení

Mnoho žen se pokouší zmírnit problém s celulitidou liposukcí. Ta ale odstraňuje tuk, nikoli fibrózní vlákna kolem tukových buněk. Navíc liposukce míří do hlubší tukové vrstvy, celulitida je povrchový problém. Laserová liposukce může pomoci kůži zpevnit a redukovat tuk, ale nemusí to tak fungovat u každého. „Liposukce není zákrok pro zmírnění celulitidy. V některých případech může naopak situaci ještě zhoršit,“ dodává Terrence B. Higgins, plastický chirurg z Las Vegas.

co pomáhá na celulitidu

Názory odborníků:

Co podle vás na celulitidu skutečně pomáhá?

„Existují samozřejmě různé lymfomasáže a lymfodrenáže, které vyrovnávají reliéf pokožky, ale co proti celulitidě pomáhá stoprocentně, je snižování tukové hmoty v oblasti postižení. A to buď změnou jídelníčku a sportem, nebo medicínsky. Výborných výsledků na poli neinvazivních metod dosahuje například kryolipolýza Zeltiq CoolSculpting, při níž dochází k redukci tukových buněk jejich cíleným zmrazováním. Další možností je lipomodelace přípravkem Aqualyx, který nejenže štěpí tukové buňky, ale působí příznivě také na kvalitu pokožky, kterou vyhlazuje a zpevňuje.“ MUDr. Helena Reisingerová, 
dermatoložka z kliniky estetické medicíny Mediestetik

„Výskyt celulitidy můžeme bezesporu ovlivnit životním stylem, zdravou stravou s dostatkem čisté vody, vhodným výběrem pohybové aktivity, případně pomůže masáž a správná hydratace pokožky. Pomohou i vhodné podpůrné kosmetické přípravky obsahující kofein, žlutý mák, mikrořasu či amid kyseliny nikotinové. Pomáhají zlepšovat v pokožce mikrocirkulaci.“  Bohumila Christophová, 
školící kosmetička Janssen Cosmetics – soudní znalec kosmetika-vizážistika  

Jak zmírnit projevy celulitidy?

 • Fungující lymfatický systém

Naprostým základem terapie i prevence celulitidy je odborně provedená ruční lymfodrenáž. Zabezpečuje dobrý odtok lymfy z oblasti podkoží zpět do krevního oběhu, a pomáhá tak rychleji odvádět škodlivé látky z těla. Pro správně provedenou lym-fodrenáž vyhledejte odborníka s dlouholetou praxí. Od 300 Kč

 • Anticelulitidní ošetření

Většina ošetření pracuje na principu, že uvolní triglyceridy do mezibuněčného prostoru, kde jsou následně rozkládány enzymem LPL (lipoproteinová lipáza) na glycerol a mastné kyseliny. Glycerol je rozpustný ve vodě, a snadno se tak dostává do oběhového systému. Mastné kyseliny jsou navázány na albumin a transportovány do tkání a orgánů, kde je jich potřeba. Jinými slovy uvolněné tuky jsou metabolizovány a zcela přirozenou cestou zpracovány a vyloučeny z těla ven.

OŠETŘENÍ NA KLINICE

 • Mezoterapie Alidya

První injekční mezoterapie k léčbě celulitidy. Její složení je navrženo tak, aby se rozpustily a odstranily toxické extracelulární prvky a zlepšilo se okysličení tkání. OPAKOVAT: 7 až 12 ošetření 1x týdněInfo o ceně na Formositas, Klinika estetické medicíny, Bolzanova 3, Praha 1, www.formositas.cz

 • ProShockIce

Kombinace zmrazení tukových buněk a jejich následného rozbití rázovou vlnou. Poradí si se všemi stadii celulitidy. Zároveň jsou trvale 
redukovány tukové buňky. Opakovat: 3 až 5 ošetření Od 3 500 Kč za ošetřeníBrandeis Clinic, Králodvorská 13, P1, tel.: 226 291 640

ošetření celulitida proshockice

OŠETŘENÍ V SALONU

 • Ošetření v salonu: Karboxyterapie

Pod kůži se aplikuje tělu vlastní plyn (oxid uhličitý), který odstraní tukovou tkáň, narušením membrán tukových buněk způsobí jejich rozpad.
Opakovat:  5 až 10 ošetření 1x týdně 1 000 Kč za ošetření DermaMed, Sudoměřská 185/10, Praha 3, tel.: 775 719 672

 • Ideal body

Kombinuje profesionální ošetření a domácí péči. Dle závažnosti zahrnuje lymfodrenáže, anticelulitidní masáže či speciální zábaly a masky, např. Meder Beauty Spa či BBODY. V rámci domácí péče se používá profesionálních prostředků, jako je např. INNO-CAPS Reducer či INNO-DERMA, a to 2 až 3 měsíce.     OPAKOVAT: stanoveno individuálně 1 800 Kč za ošetření, 7 000 Kč za 5 ošetřeníLudmila Spa Beauty Center, Pavla Švandy ze Semčic 3, Praha 5, www.LudmilaBeautySpa.cz

ošetření celulitida ideal body

Péče doma

 • Kompresní prádlo

Lze využít prvků kompresní terapie v podobě kompresního prádla, jako jsou punčochy, kalhotky atp., které podporují mikrocirkulaci podkoží.

přípravky proti celulitiděKrémy na celulitidu

1. Cellu slim Ventre plat, Elancyl, 770 Kč, v lékárnách
2. Zeštíhlující sérum proti neustupující celulitidě, Nuxe Body, 660 Kč, v lékárnách
3. Back up 3D, Talika, 1 295 Kč, v parfumeriích Douglas a ve vybraných parfumeriích Sephora
4. Firming body gel, Gisèle Delorme, 1 485 Kč, www.sensualsro.cz
5. Cellulite Contour Formula, Janssen Cosmetics, 590 Kč, www.janssen-beauty.cz
6. Anticellulite Liporeducer, DuCosmetics, 1 750 Kč, www.ducosmetics.cz

NÁŠ TIP:
Zeštíhlující kalhoty sveltesse jsou napuštěné aktivními látkami, které pronikají do pokožky a působí nepřetržitě během celého dne. 3/4 kalhoty stojí 490 Kč, seženete na: www.zestihlujicikalhoty.cz

přípravky proti celulitidě1. Inno-TDS Sliming, 50 ml, pro odborné využití, aplikace pouze na klinice, www.intermedexp.com 
2. Inno-derma Hot & Slim, 100 ml, 1 250 Kč, www.intermedexp.com
3. INNO-CAPS Reducer, 60 kapslí, 1 250 Kč,  www.intermedexp.com

Žádný krém nedokáže stoprocentně odstranit celulitidu. V kombinaci s ošetřením a vhodnou stravou 
ale maximalizuje účinek.  

V indikovaných případech lze nasadit farmaka, aplikovat látky ovlivňující tukovou tkáň (např. theofilin), případně využít potravinové doplňky (enzymy, vitaminy, antioxidanty).  

Nezapomeňte na pitný režim, vyloučení nikotinu a destilátů a vhodně zvolenou pohybovou aktivitu, jejíž intenzita musí respektovat stupeň a příčiny potíží, jinak může dojít ke zhoršení stavu.

Celulitida je kosmetický, ale i zdravotní problém. signalizuje řadu někdy i závažných zdravotních problémů jako zhoršená detoxikace organismu či snížená imunita.

Vlivem ženských pohlavních hormonů dochází ke zhoršení projevů celulitidy hlavně v pubertě, těhotenství a při klimakteriu.

Foto: Medaprex
Foto: International Medical Expert

 

Sledujte nás na Facebooku: www.facebook.com/healthbeautycz

Sledujte nás na Instagramu: www.instagram.com/health_and_beautycz

Tags: zbavte se celulitidy, co je to celulitida, stádia celulitidy, jak vzniká celulitida, celulitida vhodná strava, co způsobuje celulitidu, celulitida ošetření

NYCE 1140x100 2