Jak na dokonalá prsa

Úprava prsou se u nás stala v posledních letech jednou z nejžádanějších plastických operací. Svá ňadra si podle neoficiálních zdrojů nechává ročně zvětšit či jinak upravit zhruba 4 až 5 tisíc Češek. Z toho nejčastěji na operační stůl uléhají ženy ve věkovém rozmezí 25 až 35 let.

Augmentace prsou

Máte-li nedostatečně vyvinutá prsa nebo vám úbytek žlázy způsobil lehce povislý tvar či jste z jiného důvodu se svými vnadami nespokojené, můžete si je nechat zvětšit. Existují tři metody, jak toho docílit.

Můžete využít:

  • speciální implantáty
  • vlastní tuk
  • výplň Aquafilling® bodyline

Před zákrokem

Jelikož operace probíhá při celkové anestezii, musí klientka vždy předem podstoupit předoperační lékařské vyšetření, které zahrnuje také EKG a podrobnou anamnézu.

augumentace prsou - implantáty1. Implantáty

Implantáty jsou pro pacientku obvykle velkou neznámou. Jsou dodávány ve sterilním obalu a použity až v momentě vlastního vložení do prsu při operaci, kdy je v narkóze. Nemá tedy možnost si je prohlédnout či jakkoli kontrolovat. Proto u augmentací pomocí implantátů platí dvojnásob, že musí pečlivě vybírat, kterému lékaři se svěří do rukou.

Výhody a nevýhody aplikace implantátu

NEVÝHODY: V extrémních případech hrozí prasknutí implantátu, tvorba  kapsuly.  Průměrně se uvádí, že implantáty vydrží 10–20 let. V některých případech je tedy potřeba provést operaci znovu a vyměnit je.

VÝHODY: Prsa lze zvětšit prakticky libovolně, i upravit jejich tvar. Tuto metodu lze provést i u velmi štíhlých žen.

Operační výkon se obvykle pohybuje v rozmezí 50 000 až 80 000 Kč.

PRůBěh

Prsní implantáty se vkládají do těla pacientky buď podpažím, prsním dvorcem, nebo pod prsní rýhu. Závisí to na tom, jak veliký implantát se do těla vkládá a jakou postavu pacientka má. Způsob umístění implantátu pod prsní žlázu, pod prsní sval nebo částečně pod sval také závisí na tom, jaký typ implantátu zvolila, jak kvalitní je její kůže a jak velikou a kvalitní prsní žlázu nebo prsní sval má.

Implantáty s čipem

Ženy mají nyní možnost vybrat si silikonové implantáty, které díky nové technologii přizpůsobí svůj tvar poloze ženy a gravitaci stejně jako přirozená prsa, a navíc obsahují zabudovaný čip. Nejde však o GPS, ale o bezpečnostní technologii Q-chip obsahující 15místné číslo. „Čip v prsních implantátech Motiva slouží jako bezpečnostní prvek, který navíc přispívá ke klidu a pohodě ženy. Lékař díky identifikaci čtečkou během několika okamžiků zjistí základní informace o implantátech, i kdyby žena údaje zapomněla či dokumenty k operaci ztratila. Díky těmto opatřením si mohou být ženy jisté kvalitou implantátů, které jsou jim do těla aplikovány,“ říká MUDr. Andrea Musilová z Brandeis Clinic.

augumentace prsou vlastním tukem2. Vlastní tuk

V posledních dvou letech se stále více do popředí dostává možnost zvětšení či jiné tvarové a objemové úpravy prsou pomocí vlastního tuku.

PRŮBĚH

Operace spočívá v odběru vlastního tuku z místa, kde je ho dostatek, a následně se upravený aplikuje do prsní tkáně. Tuková tkáň obsahuje vysoký počet tzv. kmenových buněk, což je důležité pro hojivé procesy a přežití přenášené tukové tkáně.  

Transfer tuku Adivive 

Přístroj Adivive je uzavřený sterilní systém k transferu tuku, který je díky speciálnímu pístovému filtračnímu systému schopný oddělit 
staré tukové buňky od mladých a  zdravých s vysokou pravděpodobností uchycení, a to až 90 %.  Cena: 94 000 Kč, Kde: Brandeis Clinic, Králodvorská 13, P1, www.brandeisclinic.cz

augumentace prsou - kombinace tuku a implantátůKompozitní zvětšení prsů

„Tato technika spočívá v kombinaci užití silikonového implantátu a přenosu vlastního tuku. Využívá to nejlepší z obou světů. Silikonový implantát umožní zvětšení o velké objemy, zatímco vlastní tuková tkáň implantát přirozeně obalí a skryje. Pro každou pacientku vybíráme specifický implantát. Při operaci začínáme odběrem tukové tkáně kdekoli na těle, následně provedeme augmentaci silikonovým implantátem klasickou technikou. V dalším průběhu operace se pak zaměřujeme na aplikaci tukové tkáně, která pomůže vytvořit přirozený prs,“ popisuje novou metodu MUDr. Ondřej Měšťák z kliniky plastické chirurgie ESThÉ.  Od 83 500 Kč

Výhody a nevýhody aplikace tuku

NEVÝHODY: Operační výkon je poměrně dlouhý. U extrémně štíhlých žen nelze tuto metodu provést kvůli nedostatku materiálu. Prsa nelze zvětšit o více než jedno číslo.

VÝHODY: Dvojí efekt – dojde ke zvětšení, lehkému zvednutí a úpravě tvaru prsou i k úpravě tvaru odběrové oblasti liposukcí. Nehrozí tvorba kapsuly a není hmatný cizorodý materiál v prsu.

Operační výkon se obvykle pohybuje v rozmezí 60 000 až 100 000 Kč.

„V případě povislých prsou nemusí nutně dojít k jejich zvětšení, mnohdy postačí pouze modelace.“ MUDr. Ondřej Měšťák z kliniky plastické chirurgie Esthé

aquafilling3. Aquafilling

Jde o injekční hydrofilní gel, který se skládá z 97–98 % fyziologického roztoku chloridu sodného (0,9 %) a 2–3 % polyamidu.

Klinika estetické medicíny Petra Clinic, Vodičkova 791/39, P1, www.petraclinic.cz  Od 80 000 Kč

PRůBěh

Aquafilling® bodyline se aplikuje do měkkých tkání dle schválených postupů pomocí implantační jehly nebo kanyly.

Indikace

  • augmentace prsou a tvarování prsou při involučních změnách mléčné žlázy doprovázených ptózou typu 1
  • asymetrie měkkých tkání prsou
  • odstranění defektů měkkých tkání prsou

Výhody a nevýhody aplikace aquafillingu

NEVÝHODY: Estetický efekt trvá pouze od 5 do 8 let. Jde o poměrně nový výplňový materiál, u kterého zatím není dost informací, jak v těle působí.

VÝHODY: Jde o méně invazivní zákrok prováděný v lokální anestezii s minimálním traumatem pro pacienta. Nezůstávají žádné jizvy, žádné jizevnaté tkáně, žádný řez. Pacient se vrací do svého společenského života téměř okamžitě po zákroku.

Implantát, výplň, nebo vlastní tuk?

Pokud váháte, zda zvolit pro doplnění objemu prsů silikonový implantát, nebo využít možnosti doplnit objem prsu vlastním tukem, je třeba si uvědomit následující:
Silikonový implantát doplní objem prsu vždy přesně daným a neměnným objemem. Efekt zvětšení je trvalý. Je zde samozřejmě určité, byť relativně malé riziko reakce tkáně na silikonový materiál. Toto riziko je u vlastního tuku pomocí kmenových buněk téměř nulové, ale objem zvětšení je relativně malý, spíše se jedná o doplnění plnosti prsní žlázy než o násobné zvětšení objemu prsu. Navíc je zde obtížně odhadnutelné riziko následného vstřebání tuku, někdy i téměř celého implantovaného objemu, navíc nesymetricky v každém prsu jinak. Jiné – syntetické – materiály jsou pro přímou injekční aplikaci do tkáně prsu méně vhodné a ze zdravotního hlediska mohou být rizikové.

modelace prsou - mezonitěModelace prsou

Chcete-li prsům navrátit původní tvar, povytáhnout je a zpevnit, vyzkoušejte neinvazivní cestu pomocí MEZONITÍ. Jak to probíhá?

PRůBěh

Nitě se aplikují do podkožní buničiny a nezasahují do tkáně mléčné žlázy. Během 6 až 10 měsíců se rozpouští a vytvářejí kolagenovou kostru, která pokožku dál vypíná a zabraňuje opětovnému ochabnutí. Efekt závisí na velikosti a tvaru prsů.

POZOR - Pomocí mezonití lze dosáhnout pouze mírného pozvednutí, a to jen tehdy, pokud prsa nejsou velká a těžká.

Které si vybrat

Dosáhnout push-up efektu lze např. pomocí mezonití s háčky v kombinaci  s hladkými mezonitěmi.

Rekonvalescence

Po dobu několika dnů výskyt modřin.

  • Nitě Rose Lift

Aurum Aesthetic Clinic, 
www.aurumaesthetic.cz Od 19 000 Kč dle počtu a typu nití

  • Nitě Art Lift Combi

Medical institute care, 
www.medicalinstitut.cz
Od 15 000 Kč dle počtu a typu nití

Klinika YES VISAGE, www.yesvisage.cz Od 19 900 Kč dle počtu a typu nití

Jak pacientka pozná kvalitní prsní implantát?

Odpovídá: MUDr. Dušan Záruba,  Ústav estetické medicíny

Pokud bychom brali jako rozhodující informace od firem a dealerů, kteří implantáty dodávají a prodávají zdravotnickým zařízením a lékařům, jsou všechny implantáty nejlepší a nejkvalitněji vyráběné, což samozřejmě není pravda. Tady jsou některé indicie, jak poznat kvalitní implantát:  

1. Cena implantátu

Napovědět může cena implantátu, ve které se obvykle odráží výzkum, kvalita surovin, technologie výroby, množství a systém kontrol. Výrobce musí tyto skutečnosti promítnout do výrobní ceny. Neznamená to ale, že co je drahé, to je zákonitě nejlepší. Většinou však platí, že nejdražší značky jsou originály, jejichž kvalita a bezpečnost je prověřena dlouhodobými studiemi, levnější značky, které existují na trhu kratší dobu, jsou zpravidla generika bez dlouhodobých klinických dat.

2. Jak dlouho je na trhu

Určitou známkou kvality je také nepochybně to, jak dlouho jsou implantáty konkrétního výrobce na trhu. Pokud jsou vyráběny a používány desítky let, jistě se nebude jednat o implantáty s velkým procentem komplikací a jejich kvalita bude dobrá.

3. Cena zákroku

Zajištění všech medicínských zásad pro operaci a pooperační péči má své finanční limity, pod které nelze ustoupit. Proto pozor na příliš levné operace zahrnující vše včetně implantátů. Zde se může schovat buď cena velmi levných implantátů, nebo nedostatečné zajištění vlastní operace. Vždy by měla být nabídnuta konkrétní značka implantátů a jejich konkrétní cena. V současné široké nabídce je možné vybírat velmi kvalitní implantáty podle řady kritérií a v různých cenových relacích. Vyžaduje to ale obvykle vybírat z nabídky více výrobců a volit individuálně pro každou pacientku to optimální dle jejích požadavků a daných medicínských možností a limitů.

4. Certifikace implantátu

Kromě povinné evropské certifikace CE mají nejkvalitnější implantáty také přísnější certifikát FDA (získání certifikátu je podmíněno dlouhodobými nezávislými studiemi, které realizují nezávislé subjekty). Na českém trhu existují 2 značky, které získaly certifikaci FDA (MENTOR a McGhan).

5. Záruční program pro pacientky

Výrobce kvalitních implantátů nabízí zpravidla výhodnější podmínky než výrobce levných implantátů, u kterých je vyšší riziko možných postoperačních komplikací.

Poraďte se s lékařem!

Pro volbu vhodného a kvalitního implantátu je prvním důležitým krokem zvolit certifikovaného plastického chirurga, který má s prsními implantáty dlouhodobé zkušenosti. Právě on by měl především posoudit kvalitu implantátu a pak doporučit podle řady kritérií ten implantát, který je pro vás nejvhodnější. Nebojte se ho zeptat, podle čeho vybírá a proč vám doporučuje právě tento implantát a zda je eventuelně další alternativa výběru.

 

Sledujte nás na Facebooku: www.facebook.com/healthbeautycz

Sledujte nás na Instagramu: www.instagram.com/health_and_beautycz

Tags: modelace prsou, augumentace prsou, dokonalá prsa, prsní implantáty, vlastní tuk do prsou, aquafilling

NYCE 1140x100 2