NOVÁ FAKTA - BOTULOTOXIN

Spousta žen ho dnes už standardně bere jako nejjednodušší možnost, jak zpomalit stárnutí. Spolu s dermálními výplněmi patří k nejrychlejším postupům, jak se zbavit vrásek. Ovšem pozor! Kvůli relativně snadné dostupnosti se jeho aplikace může stát i vaší noční můrou. Co jsme zjistili?

BotulotoxinCo je botulotoxin?

Jedná se o látku (neurotoxin), která působí na nervy v místech jejich svalových napojení. Z nervových zakončení se uvolňuje acetylcholin, který způsobuje smrštění svalů. Právě botulotoxin jeho uvolňování zabraňuje. Pomáhá zmírňovat nadměrné svalové kontrakce a povoluje svalové napětí.

Účinky

Nastupují postupně během 4 až 7 dnů, někdy i později. Přetrvávají až 16 týdnů a vedou k povolení svalů na 3 až 4 měsíce. U odstranění nadměrného pocení je to až na 11 měsíců.

Dokumentace je základ

V ČR jsou známé případy, kdy některá centra aplikovala botulotoxin pro vědecké účely, který se testuje na krysách*. „Pacient měl špatný výsledek na pracovišti, které k tomu není schválené. Výkon proběhl platbou ‚hotově‘ bez jediného dokumentu. Pacient poznal balení určené nikoli pro lidi, ale reklamace nebyla možná (a tedy ani další vyšetřování). Řekli mu, že tam nikdy nebyl. Pak to nelze ani vyřešit. Lidé mají pocit, že ušetří, když ‚oberou‘ stát. Je třeba si ale uvědomit, že to má svoje velká zdravotní rizika. Používání humánních, ale u nás neschválených botulinumtoxinů, popřípadě distribuovaných v rozporu s podmínkami není raritní, bohužel. Botulinumtoxin by měl být přesně zapsán v dokumentaci, na jejíž kopii má pacient právo. Ve slušných praxích se ředí z nepoužitých balení před očima pacienta. Pak nemůže dojít k záměně. Vzhledem k rozličné kompozici je velmi důležité vědět, který z několika botulinumtoxinů byl použit pro dávkování v budoucnu.“ doc. MUDr. Roman Šmucler, Csc., předseda 
Společnosti estetické a laserové medicíny
* 
Testováním na krysách se zjišťují účinky, které bude mít na člověka jak z kosmetického, tak i medicínského hlediska.

Botox pomáhá proti migréně

Americký Úřad pro léky a potraviny (FDA) schválil v roce 2010 přípravek Botox k léčbě chronické migrény u dospělých. Bolest hlavy je totiž často způsobena intenzivní pulzující bolestí, při které dochází k zatínání svalů. Pokud jsou tyto svaly vyřazeny z provozu, bolest poleví. Studie provedené na více než 1 300 pacientech ukázaly, že se lidé trpící migrénami cítí po aplikaci botulotoxinu mnohem lépe a doba trvání nemoci se u nich výrazně krátí. To potvrdilo až 92 % zúčastněných. ČR má odlišný právní systém než USA, proto je možné jej používat bez speciálního schválení (systém label a offlabel) například pro léčbu migrény.

„Nevím, zda je u nás pro to vyškolen nějaký specialista. Klíčové jsou v tomto případě především znalosti a zodpovědnost toho, kdo přípravek aplikuje.“  doc. MUDr. Roman Šmucler, Csc., předseda 
Společnosti estetické a laserové medicíny

1. Vyberte si opravdu osvědčené pracoviště

Čím dál častěji se můžete setkat s tím, že vám aplikaci botulotoxinu budou nabízet v kosmetickém salonu či jakémkoli jiném nelékařském centru. Takovým nabídkám byste se ale měli obloukem vyhnout. Botulotoxin totiž může aplikovat výhradně proškolený lékař, a to pouze ve zdravotnickém zařízení. Zamířit byste tedy měli na kliniku. Seznam některých opravdu spolehlivých klinik naleznete na: www.zivotbezvrasek.cz

2. Muži jsou více ohroženi

Dávno neplatí, že dobře chtějí vypadat jen ženy. Muži dnes tvoří asi čtvrtinu pacientů, jelikož mají více medicínských indikací v důsledku stresu. „V estetické medicíně u nich obvykle používáme vyšší dávky, na to musejí ošetřující lékaři dávat pozor. Chce to speciální trénink,“ upozorňuje dále MUDr. Šmucler.

3. Informujte se

Podobně jako u aplikace jiných léků se mohou i u botulotoxinu vyskytnout vedlejší účinky. Poznáte-li některý, neváhejte kontaktovat svého lékaře.

  • změna hlasu
  • sucho v ústech
  • potíže s polykáním
  • povislá či oteklá víčka
  • zdvojené vidění, slzení
  • bolest a zhmoždění v místě vpichu
  • nežádoucí či přílišné povolení svalů

4. Od kdy ho lze aplikovat

Nový občanský zákoník, konkrétně §100, (2), zpřístupňuje aplikaci botulotoxinu mladistvým už od 14 let. Z hlediska stárnutí je toto ale nesmyslná hranice. Podle lékařů vždy záleží na stavu naší pokožky. Někdo potřebuje první pomoc s vyhlazením vrásek už v pětadvaceti, někdo až po čtyřicítce. Dříve to ale obvykle nemá smysl.

 

Sledujte nás na Facebooku: www.facebook.com/healthbeautycz

Sledujte nás na Instagramu: www.instagram.com/health_and_beautycz

Tags: aplikace botulotoxinu, botox, botulotoxin

NYCE 1140x100 2