CHEMICKÁ VS. PŘÍRODNÍ KOSMETIKA

Máme tendenci věřit všemu, co slyšíme a vidíme. Možná proto není překvapením, že mnoho žen používá kosmetiku, která vypadá, jako by byla přírodní, avšak většinou obsahuje více chemických látek než přírodních. Víte, jakými kritérii se při výběru kosmetiky řídit? A jde to dnes úplně bez chemie?

jak se pozná přírodní kosmetikaCHEMICKÁ (SYNTETICKÁ) KOSMETIKA
Syntetická kosmetika obsahuje uměle vyrobené látky, vzniklé chemickým procesem. Většina široce používané kosmetiky je alespoň z části plná chemických složek. Evropský seznam obchodovaných chemických látek (EINECS) eviduje více než 10 000 chemických látek používaných velkými kosmetickými společnostmi.*
* Dr. Mariano Spiezia: Cosmetics: what impact do they have on our environment?

PŘÍRODNÍ KOSMETIKA
Základem v přírodní kosmetice je tzv. nosič. Buď rostlinný tuk, nebo olej získaný ze semen a plodů lisováním za studena nebo extrakcí. Složením se podobají kožním tukům, do pokožky se velmi dobře vstřebávají, což je např. u minerálních olejů nemožné. Přírodní kosmetika může obsahovat i další aktivní látky, jako jsou výtažky a vitaminy z rostlin, ořechů, jader, semen, medu apod., esenciální oleje nebo třeba květinové vody –hydroláty.

ROZDÍL MEZI PŘÍRODNÍ A BIO
Přírodní kosmetika by měla obsahovat pouze přírodní suroviny rostlin nebo minerálů, má zakázáno používat ropné deriváty, syntetická barviva, chemické parfemace a konzervanty. Biokosmetika má ještě přísnější pravidla – předpokládá ve svých produktech 100% podíl bio ingrediencí (organických a ekologických složek) pocházejících z ekologického zemědělství nebo z certifikovaného volného sběru.

JAK SE POZNÁ PŘÍRODNÍ KOSMETIKA
Lákavá balení s fotografiemi rostlin ještě neznamenají, že jde o přírodní kosmetiku. Mohou obsahovat i škodlivé chemické a ropné produkty, které zanášejí naši pokožku umělými látkami. Jejich používáním si pak můžeme přivodit, zvláště u citlivých lidí, řadu zdravotních potíží.

1. Pro přírodní kosmetiku máme ISO normy, a to:

 • ISO 16128-1:2016 Guidelines on technical definitions and criteria for natural and organic cosmetic ingredients and products -- Part 1: Definitions for ingredients
 • ISO/DIS 16128-2.2 Cosmetics -- Guidelines on technical definitions and criteria for natural & organic cosmetic ingredients -- Part 2: Criteria for ingredients and products

V těchto normách jsou upraveny požadavky na kosmetické přípravky, které jsou označeny jako přírodní.

2. Dále existuje tzv. COSMOS STANDARD: https://cosmos-standard.org/, kterým se řídí např. ECOCERT (FRANCIE), Soil Association Certification (Velká Británie), BDIH (Německo) apod.

3. Kromě toho v EU (i mimo EU) existuje řada organizací, které certifikují přírodní kosmetiku a mají svá pravidla.

CERTIFIKACE PŘÍRODNÍ KOSMETIKY

Některé kosmetické produkty nesou označení jako ,,čistě přírodní“ nebo ,,100% natural“, přesto ale obsahují chemické látky. Jakou máme tedy jistotu, že daná kosmetika je opravdu přírodní nebo bio? K tomu slouží mimo jiné mezinárodně uznávané certifikáty přírodní kosmetiky a certifikáty bio kosmetiky. Ochrannými známkami těchto certifikátů mohou být označeny pouze výrobky, které splňují řadu přísných kritérií.

SPOLEČNÉ RYSY CERTIFIKÁTŮ

 • Neobsahují syntetické sloučeniny
 • Neobsahují syntetické vonné, barvicí či konzervační látky
 • Neobsahují ropné produkty
 • Suroviny jsou získávány způsobem ŠETRNÝM k přírodě
 • Produkty nejsou testovány na zvířatech
 • Produkty neobsahují látky získané ze zvířat
 • Neobsahují geneticky modifikované organismy
 • Nepoužívají chemické UV filtry

certifikace přírodní kosmetikyNEJČASTĚJŠÍ CERTIFIKÁTY

 • EcoCert             
 • Cosmetique BIO             
 • BIDH
 • Soil Association             
 • CPK             
 • NATRUE
 • VEGAN             
 • LACON             
 • FAIR TRADE
 • HCS (HUMAN COMSTICS STANDARD)

2 otázky pro…RNDr. Hana Bendová, Ph.D.

Pracoviště laboratoří biomedicíny NRC pro kosmetiku, Centrum toxikologie a zdravotní bezpečnosti

Jak je to v současné době s přírodní kosmetikou?
„Situace je taková, že výrobce nemusí mít přírodní kosmetiku certifikovanou, ale nesmí klamat spotřebitele a tvrzení na obale výrobku včetně označování musí být v souladu s nařízením 655/2013. Pokud někdo tvrdí, že má přírodní kosmetiku, tak by měl splnit buď podmínky certifikační organizace (a pak může používat její loga), nebo musí dodržet podmínky výše uvedených ISO norem.“

Jak přesně to funguje v praxi?
„Zkušenost je taková, že pokud někdo prodává výrobky v Německu, tak má certifikát od společností z Německa, např. od BDIH, pokud prodává ve Francii, tak má certifikát od francouzské certifikační společnosti (zpravidla Ecocert), atd. Vždy jde ale o dobrovolnou certifikaci. Pokud chce někdo vyrábět přírodní kosmetiku, tak doporučuji zakoupit výše uvedené normy a postupovat podle nich.“

RAW KOSMETIKA
Raw nemusí být jenom strava, raw může být i kosmetika. Pro raw neboli „živou“ kosmetiku platí stejné zásady jako u způsobu stravování – látky obsažené v této kosmetice nesmí projít vyšší teplotou než 42 stupňů.

NENÍ ,,BIO“ JAKO BIO
Přírodní produkty chápeme tak, že jsou vyrobeny v souladu s přírodou a získány z přírodních zdrojů. Pro řadu výrobců je však označení „přírodní kosmetika“ jen marketingový tah. Používání termínů jako „bio“ či „přírodní“ kosmetika není totiž zákony nijak omezeno.

CO ŠKODÍ NA KŮŽI I POD NÍ?
Pro kosmetické produkty platí povinnost uvádět jejich složení ve formě mezinárodního názvosloví INCI. Které látky mohou nejvíce ohrožovat naše zdraví a je lepší se jim raději vyhnout, uvádí ve své knize Doba jedová prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc.

PARABENY
Metylparaben, etylparaben, propylparaben. Pro svůj antimikrobiální účinek patří mezi nejpoužívanější konzervanty. Ačkoliv jsou považovány za prakticky netoxické, jejich každodenní používání představuje riziko alergií a narušení hormonální regulace.

FTALÁTY
V antiperspirantech, deodorantech, lacích na nehty, odlakovačích... Na etiketách označovány jako DBP a DEP. Ohrožují funkce ledvin a jater, zvyšují riziko vzniku alergií a astmatu a narušují metabolismus hormonů.

SLES A SLS
Často používané průmyslové pěnidlo. Pravidelná součást šamponů, mýdel, pěn do koupele i zubních past. Způsobují vysoušení kůže, narušují kožní bariéru a u dětí mohou být nebezpečné pro genitální ústrojí.

rozdíl mezi přírodní a bioFORMALDEHYD
Silně kancerogenní látka, dráždící sliznice,  obsažená hlavně v lacích na nehty. Deriváty formaldehydu se skrývají pod popisky: Imidazolidinyl urea, Bronopol, 2-Bromo-2-Nitropropane-1, 3-Diol, Bronidox, 5-Bromo-5-Nitro-1, 3-Dioxane, Diazodynil-Urea a DMDM Hydantion.

TOLUEN
Vdechujeme ho z mnoha přípravků – při ošetřování nehtů, odbarvování a barvení vlasů, z nejrůznějších parfémů a toaletních vod. Ve větším množství může způsobovat srdeční arytmii, poškodit játra a ledviny.

DIOXANE
Všude, kde je současně i PEG a SLES, uvolňuje se z tamponů, vložek i plenek (používá se totiž k bělení). Snadno prostupuje kůží,je silně kancerogenní a způsobuje poruchy imunity i plodnosti.

Podle zpráv z projektu ‚Skin Deep‘ (Pod kůží) z roku 2005, uskutečněného Pracovní skupinou pro ochranu životního prostředí a zaměřeného na analýzu přísad v kosmetických přípravcích, obsahuje více než polovina kosmetických přípravků chemické látky, jež se mohou v těle chovat jako estrogen nebo narušit hormonální rovnováhu organismu.

Až 80 % výrobků může obsahovat jednu nebo více škodlivých látek, jež nejsou uvedeny ve složení!

NIC NENÍ ČERNOBÍLÉ
„Je pravda, že moderní chemie vyvinula řadu toxických chemikálií, ale ve skutečnosti i některé přírodní látky, pro člověka zcela přirozené, jsou toxické. Navíc existují důkazy, že přírodní pesticidy, využívané v ekologickém zemědělství, jsou stejně toxické jako pesticidy syntetické. Problematika přírodních versus syntetických produktů není černobílá,“ říká Dr. Dorea Reeser, která se zabývá chemií životního prostředí.*
*http://blogs.scientificamerican.com/guest-blog/natural-vs-synthetic-chemicals-is-a-gray-matter/

ALERGIE NA KOSMETIKU
Průměrná žena použije denně minimálně pět kosmetických produktů, přičemž žen, které hledají kosmetiku, po které by se neosypaly, neustále přibývá.

Alergická reakce na některou složku kosmetického produktu může nabývat dvojí formy:

 • Časná reakce
  K přecitlivělosti dochází buď hned po pár minutách, nebo do 24 hodin po použití výrobku.
 • Pozdější reakce
  Alergický projev se objeví až za několik týdnů (méně časté).

Jak se pozná alergie?
Mezi hlavní příznaky alergie patří vodnatá rýma spolu s pálením a slzením očí, otok, pupínky či zarudnutí. Nepříjemné projevy se mohou objevit kdekoli na těle, nejčastěji to ale odnáší oční víčka a také obličej.
„Jakmile se tyto příznaky objeví, je vhodné vyhledat lékaře – alergologa, který pomocí testů zjistí, zda se opravdu jedná o alergii a který konkrétní alergen reakci vyvolal,“ radí MUDr. Irena Krčmová, CSc., primářka Ústavu klinické imunologie a alergologie, LF HK a FN Hradec Králové. Ihned je také potřeba kosmetický produkt přestat používat.

Pozor na datum spotřeby
Podobně jako jídlo i kosmetika má svou životnost. Alergické reakce mohou být v mnoha případech zapříčiněné i tím, že výrobek je jednoduše prošlý. Všímejte si proto dat uvedených na krabičkách obalů. Obecně platí, že čím více má kosmetika přírodních látek, tím kratší je doba její spotřeby. Někdy můžete na krabičkách výrobků najít i symbol otevřeného víčka s písmenem M (month = měsíc) a číslem. Toto číslo udává, kolik měsíců můžete produkt bez rizika užívat.

3 otázky pro…Elena Mathey, M.D., Ph.D.

Dermatolog dermaonkologického oddělení univerzitní kliniky Ambroise Paré, lékař estetické medicíny kliniky Linline

jak se pozná přírodní kosmetikaJak se pozná přírodní kosmetika?
„Přírodní kosmetika musí obsahovat pouze přírodní složky. Nesmějí se používat výrobky z ropy, syntetická barviva, chemická aromata a konzervanty. BIO produkty jsou ještě lepší, obsahují bio složky.“

Mohou být BIO a přírodní krémy skutečně účinné?
„V některých ohledech ano, ale také je třeba stimulovat buňky a odlupovat horní vrstvu pokožky. Mezi přírodními složkami jsou sice stimulátory, ale jejich aktivita je dost nízká, protože žádný výtažek z rostliny nebo živočicha nemůže obsahovat všechny potřebné složky. Žádná rostlina nebo živočich nemůžou vytvořit komplex látek potřebných pro lidskou pokožku, protože nemají lidskou kůži. Příroda přece nebude vytvářet to, co nepotřebuje.“

Pro jakou pokožku jsou potřebné BIO a přírodní přípravky?
„Určité minimální množství složek je potřeba pro alergickou a citlivou pokožku. V dnešní době existují např. přípravky na vlasy, jejichž složky mají ECOCERT certifikát. Například řada DSD DE LUXE EDORGANIC byla vyvinuta speciálně pro příznivce ECO a BIO produktů a také pro lidi s alergií na některé chemické složky. Určitě je tedy z čeho vybírat.“

JSOU PRODUKTY BEZ SYNTETIK OPRAVDU BEZPEČNĚJŠÍ?
Podle CTPA (Asociace kosmetiky, parfumerie a toaletních potřeb ve Velké Británii) jsou všechny kosmetické přípravky, které jsou běžně k dostání, bezpečné. Existují přísné evropské zákony, které vyžadují, aby všechny kosmetické produkty byly nezávadné. Navíc každý výrobek se musí podrobit přísnému posouzení kvalifikovaných odborníků. Podle organizace CTPA na bezpečnost jednotlivých složek nemá vliv, jestli jsou přírodní, nebo vyrobeny člověkem, ale především to, v jaké míře a jakým způsobem je používáme.*
*http://www.thefactsabout.co.uk/common-questions/content/195

EXISTUJE „CHEMICAL-FREE“ PRODUKT?
Podle biologa a toxikologa Dr. Chrise Flowera neexistuje nic jako „chemical-free“ produkt. V běžném životě jsme obklopeni syntetiky, tedy uměle upravenými chemickými látkami, a nemůžeme se jim tak vyhnout. Chemické látky jsou základními stavebními kameny všech látek – a to jak přírodních, tak chemických. A ne všechna syntetika jsou špatná.

ČEKÁNÍ SE VYPLATÍ
Přírodní kosmetika má pomalejší nástup účinků, proto nečekejte okamžité zlepšení pleti. Přírodní složky působí pomaleji a trvá déle, než zpozorujete viditelné výsledky. Ty však bývají trvalejšího rázu, než je tomu u klasické kosmetiky.

Přírodní kosmetické produkty, které se vyplatí vyzkoušet:
1. Bio výrobky Inlight® dodávají pleti aktivní směs silných antioxidantů a živin.
2. Značka Pevonia Botanica využívá čisté ingredience ve vzájemném působení.  
3. Značka PHYT'S využívá BIO esenciální oleje, rostlinné výtažky, vitaminy.
4. Výrobky SOFRI obsahují bylinné kmenové buňky, resveratrol či astaxanthin.
5. Produkty Medline Organics obsahují růstové faktory, oligopeptidy, bio-proteinol.
6. Všechny výrobky KIVVI obsahují olej ze semínek kiwi, jejichž neobyčejně výživný obsah byl správně vyvážen podle posledních vědeckých výzkumů.

Tip H&B:
1. Line Softener, bio intenzivní balzám na vrásky, Inlight, 2 875 Kč, 30 ml, www.biorganica.cz
2. RS2 Cream, zklidňující protivráskový krém pro velmi citlivou pleť, Pevonia Botanica, 1 819 Kč, 50 ml, www.pevonia.cz
3. Crème Absolue, zpevňující anti-age krém pro suchou, zralou pleť, PHYT’S, 1 680 Kč, 40 g, www.phyts.cz
4. Grape Cell RAH Cream, podporuje buněčnou regeneraci a chrání pleť před volnými radikály, SOFRI, 55 €, 30 ml, www.sofri.com
5. Vasogrotene GF Shampoo, snižuje podráždění a chrání pokožku hlavy, DSD, 1 000 Kč, 200 ml, www.intermedexp.cz
6. Cleansing Facial Wash, jemná pěnová čisticí emulze určená k čištění všech typů pleti, KIVVI, 199 Kč, 150 ml, www.naturals.cz

přírodní kosmetické produkty

 

Tags: škodlivé látky v kosmetice, raw kosmetika, přírodní kosmetika, chemická kosmetika, syntetická kosmetika, rozdíl mezi přírodní a bio, jak se pozná přírodní kosmetika, certifikace přírodní kosmetiky, bio kosmetika, alergie na kosmetiku, co škodí kůži, přírodní produkty

NYCE 1140x100 2