STŘEVNÍ MIKROBIOM - MOZEK NAŠÍ IMUNITY

Vědecké studie provedené v posledních letech předpovídají skutečnou revoluci. Léčbu civilizačních a chronických chorob podle všeho ovlivňuje střevní mikrobiom. Věděli jste například, že mikroorganismy ve střevech mají vliv i na naši náladu? A to není vše.

mikrobiom faktaCo je střevní mikrobiom?

V našem těle nejsme sami. Máme trvalou společnost symbiotických organismů, které komunikují s naším mozkem a kontrolují každý aspekt našeho zdraví. Celkem se v našem zažívacím traktu nachází asi sto triliónů mikrobů, které se nazývají jako celek střevní mikrobiom.

Život s mikroby

S našimi mikroby žijeme v symbióze – hostíme je a poskytujeme jim potravu. Naopak ony pro nás zajišťují řadu nenahraditelných procesů:

 • Produkují vitaminy a živiny  vitamin K, B12, niacin, pyridoxin
 • Chrání nás proti patogenům
 • Rozkládají komplexní sacharidy lidé postrádají enzymy pro svůj metabolismus. Bez střevního mikrobiomu bychom nebyli schopni strávit ovoce a zeleninu.
 • Vytváří mastné kyseliny s krátkým řetězcem (acetát, propionát a butyrát) fermentací sacharidů, a tím zvyšují rychlost proliferace epitelu, jeho integritu i regulaci diferenciace buněk – snižují karcinogenní riziko.
 • Modulují imunitní systém – bakterie posílají signály imunitnímu systému střeva tak, že jsou schopné kontrolovat lokální i systémový zánět, a určit tak, zdali se objeví alergie nebo autoimunitní onemocnění.
 • Podporují detoxikaci – toxické metabolity vytvářené v játrech a odplavované žlučí do střeva jsou neutralizovány střevními bakteriemi.
 • Modulují nervový systém – aktuální výzkum potvrzuje přímé propojení mikrobiomu, trávicího systému, nervového systému a mozku, které má přímý vliv na vše od regulace chuti k jídlu po změny nálad a vznik deprese.

Proč vznikají civilizační choroby?

Střevní mikrobiom plní své funkce pouze v případě, že máme ve střevě bakterie a další mikroby ve správném složení – kvalitě a ve správném poměru – kvantitě. Současný životní styl zahrnující přebytek sladidel, vysoce rafinovaných nezdravých potravin, nadužívání antibiotik, konzumaci alkoholu či každodenní požívání nesteroidních analgetik narušuje střevní ekosystém a vzniká střevní dysbióza.
Špatné stravovací návyky často vedou ke vzniku chronických střevních potíží, jako je např. zácpa, které se následně pojí se systémovými příznaky (migrény, chronická únava, deprese, neklid, bolesti kloubů, ekzémy, fibromyalgie a další), a poté mohou vznikat chronické či civilizační choroby.

1střevní mikrobiom

Od střevní dysbiózy k rakovině

Některé bakterie mají schopnost měnit žlučové soli a přetvářet je v karcinogenní látky. Jiné bakterie jsou schopné dekonjugovat a znovu uvést v činnost steroidy, které byly inaktivované játry. Týká se to především estrogenů, které podporují vznik cyst v prsou. Nesprávná střevní flóra je tak metabolicky velmi aktivní a produkuje enzymy, které mohou přeměnit prekarcinogenní látky na aktivní karcinogeny.

Střevní mikrobiom a kardiovaskulární onemocnění

Nedávné studie odhalily důležité spojení mezi potravou, mikrobiomem a kardiovaskulárními onemocněními (KVO). Karnitin (obsažený převážně v červeném mase) a lecitin (fosfatidylcholin) jsou metabolizovány střevními mikroby na trimetylamin (TMA), který je dále metabolizován jaterním flavinem – monoxygenázou (zejména FMO3 a FMO1) na trimetylamin-N-oxid (TMAO).
Vysoké hladiny TMAO v krvi silně korelují se vznikem KVO a při-družených symptomů. Tento objev předpokládá vznik nových terapeutických a diagnostických metod pro manipulaci se střevní mikroflórou, která může pomoci léčit a předejít kardiovaskulárním onemocněním.*
*Dietary modification of the microbiome affects risk for cardiovascular disease. Mendelsohn AR1, Larrick JW. Rejuvenation Res. 2013 Jun;16(3):241-4. doi: 10.1089/rej.2013.1447.

Střevní mikrobiom a deprese

Střevní mikrobiom je zásadní pro rozvoj a funkci imunitního systému, a je tudíž klíčovým faktorem z hlediska lidského zdraví. Nové důkazy ukazují, že střevní mikroflóra také ovlivňuje náladu a chování. Nezdravá strava je rizikovým faktorem pro vznik deprese. Naopak zdravé stravování brání vzniku deprese. Úprava střevního mikrobiomu dietními a souvisejícími opatřeními může být významným nástrojem v prevenci a léčbě deprese.*
*The Gut Microbiome and Diet in Psychiatry: Focus on Depression. Sarah Dash; Gerard Clarke; Michael Berk; Felice N. Jacka, Curr Opin Psychiatry. 2015;28(1):1-6.

Střevní mikrobiom a diabetes

První lidské metagenomové studie prokázaly velmi významné korelace výskytu specifických střevních bakterií se vznikem diabetu 2. typu. Důležité jsou zejména butyráty (soli kyseliny máselné) produkující bakterie, jako Roseburia intestinalis a Faecalibacterium prausnitzii, jejichž koncentrace byla u diabetiků nižší. Je zajímavé, že antidiabetikum metformin také zasahuje do střevní mikroflóry. Specifické rody mikrobiální flóry, například Akkermansia muciniphila, jsou při diabetu sníženy a při podávání myším v pokusu prokázaly antidiabetické účinky. Výzkum normalizace střevní mikroflóry u diabetu může přinést nové aspekty týkající se jeho prevence a terapie.*
*Microbiota and Diabetes: An Evolving Relationship, Herbert Tilg; Alexander R Moschen, Gut. 2014;63(9):1513-1521.

střevní mikrobiom vyšetření

Jak obnovit střevní mikrobiom

 • Léčebným opatřením by mělo předcházet podrobné vyšetření stolice (FlorInScan), které zahrnuje:
 • Kvalitativní i kvantitativní analýzu fekální mikroflóry
 • Identifikaci kvasinkové mikroflóry
 • Vyhodnocení trávicích parametrů a enzymů
 • Střevní biochemii
 • Detekci krve – fekálního hemoglobinu
 • Stanovení střevní propustnosti a úrovně zánětu
 • Imunologické markery

Cena: Od 9 800 Kč
Kde: MUDr. Petr Hora, MBA, Medical Beauty, Pod Všemi svatými 48, Plzeň, www.4Pmedicina.cz 

Ideální je kombinace s vyšetřením potravinových intolerancí.

Např. v pražské Thomayerově nemocnici vám za 8 200 Kč provedou test ELISA na protilátky IgG či IgG4 proti 88 potravinám.
Až 270 potravinových intolerancí s rotačním jídelníčkem zahrnuje vyšetření ImuPro 300.

Cena: 29 800 Kč
Kde: Medical Beauty, Pod Všemi svatými 48, Plzeň, www.4Pmedicina.cz 

Domácí testy

Doma lze provést také Test okultního krvácení do stolice (TOKS), který v praxi obnáší odběr vzorku stolice, ve kterém lze následně chemicky odhalit pouhým okem neviditelné stopy krve. Jejich přítomnost ve stolici může souviset např. s kolorektálním karcinomem. FOB test koupíte za 103 Kč na www.prozdravi.cz.

Doma si lze udělat test pro samodiagnostiku potravinové intolerance Food Detective.
Za 2 400 Kč seženete na www.food-detective.cz.

Program kolorektálního screeningu v ČR

Na začátku roku 2009 zahájilo Ministerstvo zdravotnictví celorepublikový screeningový program zaměřený na včasný záchyt kolorektálního karcinomu, jehož cílem je nabídnout občanům kvalifikovaná kolonoskopická vyšetření ve zdravotnických pracovištích pro screeningovou kolonoskopii splňujících kritéria moderní diagnostiky.

Jejich seznam naleznete na: www.kolorektum.cz.

Důležitá je správná léčba

Měla by být zahájena úpravou stravovacích návyků, vyloučením nevhodných potravin z jídelníčku a poté nasazením vhodných probiotik a prebiotik.

Úprava stravovacích návyků

Znovu rychle a efektivně nastartovat metabolismus jde dostatečným příjmem tekutin, dostatkem pohybu (min. 15 až 20 min. denně), omezením stresu a zlepšením životosprávy, konzumací vlákniny (ovoce, zelenina) a vynecháním některých léků.

Škodlivé potravinypro basan complete

 • Nasycené živočišné tuky (máslo, mléko) poškozují střevní epiteliální membránu a zvyšují její propustnost, nenasycené mastné kyseliny (panenské oleje získané z jater ryb) ji naopak posilují
 • Bílá mouka a obiloviny příliš zhušťují stolici
 • Bílý cukr podporuje množení bakterií a kvašení
 • Alkohol, pivo a sycené nápoje
 • Maso je těžko stravitelné a často dochází k jeho zahnívání

Tip H&B

1. Pro Basan Complete, Tisso. Doplněk stravy s mikroorganismy a čistou rostlinnou vlákninou pro správnou funkci tenkého střeva. Cena: 1 097 Kč, 60 g. www.mitolife.cz
2. Pro EM San, Tisso. Doplněk stravy s bylinnými a rostlinnými extrakty a mikroorganismy podporující správnou funkci tlustého střeva a rychlou regeneraci střevní sliznice. Působí zklidňujícím, protizánětlivým a trávení podporujícím účinkem. Cena: 1 097 Kč, 1 l. www.mitolife.cz

Názor odborníka

Jak konzumovat nasycené mastné kyseliny, aby meta-bolismus správně fungoval?
„NMK, ať již rostlinného, nebo živočišného původu, nejsou samy o sobě problematické. Podmínkou je správné množství a funkční střevní mikroflóra. Důležitý je hlavně poměr mezi omega 6 a omega 3, nejlépe 5 : 1. Omega 6 působí prozánětlivě, omega 3 naopak protizánětlivě, proto by v jídelníčku při regeneraci střevní mikroflóry neměly chybět.“ diplomovaná nutriční poradkyně Hana Lang, odborná konzultanka MitoLife, s. r. o.

Žádné poruchy vylučování se nezbavíte, pokud zdravou stravu a půst nedoplníte o detoxikaci.

Probiotika vs. prebiotika

Probiotikum – je živý organismus přidávaný do potravin, který má příznivě ovlivnit zdraví konzumenta zlepšením rovnováhy jeho střevní mikroflóry.* Jde např. o mléčné bakterie rodů Lactobacillus, Bifidobacterium či Streptococcus.
Prebiotikum – je nestravitelná složka potravin – vláknina, která podporuje růst nebo aktivitu střevní mikroflóry, a zlepšuje tak zdravotní stav konzumenta.

Tip H&Blaktobacily

1. Swiss LAKTOBACILY „5“ obsahují více než šest miliard prospěšných bakterií pěti různých kmenů laktobacilů a bifidobakterií a navíc mají díky speciální technologii dostatečnou životaschopnost, aby se dostaly v aktivním stavu až do střev, kde plní svou přirozenou funkci. Zakoupíte v lékárnách od 216 Kč / 30 kapslí nebo na www.swissnatural.cz.
2. Apo-Lactobacillus, doplněk stravy. Je složen z 10 probiotických kmenů (12 miliard v jedné kapsli) a extraktu z brusinek. Slouží k obnově přirozené mikroflóry a pro podporu imunity. 30 + 10 kapslí zdarma, 239 Kč. www.lekarna.cz

Nejčastější střevní potíže

Průjem

Příčin průjmu je mnoho, přesnou diagnózu dokáže určit pouze lékař. Ideální proto je si pořídit takový prostředek, který je univerzální a zabírá na většinu typů průjmů a poslouží jako první.
Jak se stravovat při průjmu: Kromě vody lze použít k rehydrataci také roztok, který obsahuje osm lžiček cukru, jednu lžičku stolní soli, šťávu ze dvou pomerančů (kvůli doplnění draslíku), plus převařenou vodu dolitou do jednoho litru. Dospělí by měli vypít 250 až 500 ml během hodiny, děti polovinu.
Doporučuje se konzumace pečiva, sucharů, piškotů, bramborové kaše, rýže, banánů, jablek a mrkvového odvaru. Nejlepší je časté dávkování v malých porcích. To platí pro děti i dospělé.
tammex family
Tammex family, Walmark, 10 sáčků, cena 119 Kč, www.tammex.cz. Je maximálně šetrný pro organismus, a to i dětí. Obsahuje přírodní jíl, diosmektit, který se nevstřebává do krevního oběhu, jen naváže toxické látky, viry a bakterie a pomůže je vyloučit ven z těla.

chaganelaZácpa

Většina populace je přesvědčena o nutnosti stolice každý den. Rozhodující je pravidelnost defekace a to, že jde o proces nebolestivý. zácpa = menší počet
stolic než tři týdně.
Jak se stravovat při zácpě: Ráno si dejte nalačno sklenici teplé vody, můžete ji smíchat se lžící olivového oleje a citronovou šťávou. Jezte sušené fíky nebo švestky (3 až 4) namočené přes noc ve vodě. Volte stravu bohatou na celulózu a vlákninu (lněná semínka), syrovou zeleninu, obilné vločky. Dělejte výplachy střev odvarem z heřmánku. Ve vážných případech užívejte psyllium.

1. Chaganela – 100% extrakt ze sibiřské čagy. 150 kapslí. Cena: od 770 Kč. K dostání na www.chaganela.cz.
2. Organic India Triphala. Osvědčená kombinace plodů reguluje trávení, usnadňuje vstřebávání živin do organismu, brání vstřebávání tuků, eliminuje nadýmání, ulevuje od nepříjemných pocitů těžkého žaludku  a podporuje pravidelné vyprazdňování. 249 Kč za 60 kapslí. www.biooo.cz

Zdroje: Brain Maker: The Power of Gut Microbes to Heal and Protect Your Brain–for Life, David Perlmutter, Kristin Loberg, www.hodder.co.uk, The Gut Balance Revolution: Boost Your Metabolism, Restore Your Inner Ecology, and Lose the Weight for Good! www.rodalebooks.com, Mignot, Josiane: Detoxikace střeva, Fontána.

 

Sledujte nás na Facebooku: www.facebook.com/healthbeautycz

Sledujte nás na Instagramu: www.instagram.com/health_and_beautycz

 

Tags: probiotika, střevní mikroflora, mikrobion, střevní mikrobiom, prebiotika, střevní potíže, průjem, zácpa, civilizační choroby, rakovina střev

NYCE 1140x100 2