INTIMNÍ HYGIENA - PŘEHNANÁ PÉČE ŠKODÍ

Naše intimní zdraví závisí především na rovnováze mikroorganismů vaginální mikroflóry. Právě ta chrání naše pohlavní ústrojí před vstupem, rozvojem a šířením infekce. Jak o své intimní partie pečovat, abychom tuto rovnováhu nenarušovaly? Poradíme vám.

Co tvoří vaginální mikroflóru?

Je složená převážně z laktobacilů (asi 80 druhů), které hrají důležitou roli při ochraně proti patogenům a také produkují kyselinu mléčnou, jež udržuje v těle přirozenou hodnotu pH a vytváří tak pro bakterie málo pohostinné kyselé prostředí. Právě narušení rovnováhy těchto mikroorganismů vnějšími i vnitřními rizikovými faktory způsobuje ženské záněty a infekce.  

Rizikové faktory, které rovnováhu narušují

rizikové faktory narušující rovnováhu vaginální mikroflóry

Naruší-li jakýkoliv uvedený rizikový faktor fyziologickou rovnováhu, začnou se ve vaginální mikroflóře množit potenciální patogeny (bakterie a kvasinky), což vede k její nerovnováze. Pokud se tento stav urychleně neřeší, může vést k vaginální infekci či zánětu poševní sliznice.

vaginální infekceJak poznáte, že se „dole“ něco děje?

Typickými příznaky jsou tlak a bolest v podbřišku. Dále úmorné až bolestivé svědění v oblasti stydkých pysků a nepřehlédnutelný bělavý, hrudkovitý, bílý výtok, který často velmi nepříjemně zapáchá. V některých případech se můžeme setkat i s pálením při močení a bolestí při pohlavním styku.

Samoléčba může ublížit

V případě, že si všimnete jakéhokoliv problému, navštivte gynekologa či praktického lékaře. V lékárnách se sice dá koupit celá řada přípravků, nicméně bez porady s lékařem vám tyto přípravky mohou ublížit.

I při sebemenším podezření na infekci neváhejte kontaktovat svého gynekologa a nebojte se s ním konzultovat ani hygienu intimních míst. V četných případech je nevyhnutelné použít přípravky dostupné pouze na recept,“ vysvětluje gynekolog MUDr. Marek Krupša z centra GynKrup.

2 otázky pro…

Je pravda, že se intimní gely nedoporučují používat příliš často?
„Na genitálu se vytváří smegma, což jsou oloupané buňky a sekret z mazových žláz. Tuto mastnotu lze velmi špatně umýt pouze čistou vodou, a navíc je to živná půda pro bakterie. Kvalitní gely na intimní hygienu tedy určitě používat doporučuji. Měly by být bez barviv, bez parfemace a neměly by obsahovat mýdlo. Konkrétně gel Saforelle se mi např. osvědčil u pacientek trpících opakovaně kvasinkovým onemocněním a také při dyskomfortu v oblasti zevního genitálu.“ MUDr. Simona Málková, gynekologie gynerva

špatné hygienické návykyStále častěji se objevují případy, kdy se ženy o intimní partie starají, stejně se u nich ale objevují potíže, jako je vysušení pochvy, svědění apod. Jak je to možné?
„Postupem času, kvůli změnám a úbytku hormonů, dochází ke ztenčení sliznice pochvy a mohou nastat potíže, na které se ptáte. Možnosti jsou v hormonální léčbě nebo lokální léčbě. V současné době patří k nejnovějším metodám ošetření rejuvenačním laserem, který zásadním způsobem ‚omladí‘ poševní sliznici a zlepší elasticitu pochvy.“ MUDr. Petr Pícha, primář pražského GynCentra

Největší problém?

Špatné hygienické návyky

Možná zastáváte názor, že intimní hygiena není žádná věda a stačí se jen důkladně mýt mýdlem či nějakým voňavým sprchovým gelem. To je ale velký omyl! Jakých prohřešků se nejčastěji dopouštíme? A jak jim předcházet?

1. Časté mytí škodí

Přehnaná hygiena v podobě sprchování 2krát denně a častěji je nevhodná. Zbytečně vysušuje a mění pH prostředí. Intimní partie omývejte pouze jednou denně. Pokud se musíte sprchovat vícekrát za den, myjte se vždy pouze čistou vodou.
STUDIE: Osm z deseti Čechů (78 %) si dopřává minimálně jednou za den sprchu. Vanu si pak napouští pouze 11 %. V obou případech jsme nad evropským průměrem.*
* Průzkum společnosti Geberit, 2015

2. Mytí běžným mýdlem mění pH

Klasické mýdlo napomáhá osídlení bakteriemi, které mohou vyvolat zánět. Produkty se zásaditým pH narušují přirozenou obranyschopnost a umožňují přemnožení nepříznivých bakterií a likvidaci těch prospěšných.

slipové vložky z organické bavlny3. Stejná péče při menstruaci

Menstruace sama o sobě zvyšuje náchylnost k infekcím. Proto byste se v tomto období měly pravidelně sprchovat, koupání ve vaně se nedoporučuje. Opět platí pravidlo, že pokud se sprchujete víckrát za den, není vhodné se pokaždé mýt sprchovými přípravky.

TIP H&B: Anatomické slipové vložky ze 100% organické bavlny jsou vyrobeny bez použití škodlivých chemikálií, Masmi, 69 Kč, 30 ks v balení, www.prozdravi.cz 

mycí emulze gel pro intimní hygienu4. Používání nevhodných mycích gelů

Ne každý dostupný gel na trhu je kvalitní. V koupelně by neměl chybět neparfémovaný mycí gel na intimní partie, který má nastaveno pH tak, aby nenarušovalo kyselost prostředí. I tak stačí zdravým ženám používat ho maximálně 2–3krát týdně.

TIP H&B:
1. Mycí emulze Abilast Biogel, pomáhá zamezit předčasnému stárnutí, podporuje přirozenou hydrataci a pružnost, 395 Kč, 200 ml, www.medaprex.cz  
2. Gel pro intimní hygienu, napomáhá v prevenci mykotických onemocnění, Saforelle, 199 Kč, 250 ml, v lékárnách

 

5. Omývání vnitřní části genitálu

Doporučuje se omývat gelem jen vnější část ženského orgánu a nezajíždět namydlenou žínkou dovnitř. Mohlo by se narušit přirozené bakteriální prostředí a pochva by byla náchylnější k infekcím všeho druhu.

vaginální probuotikum vaginální čípky

 

6. Vlhké a zapařené prostředí škodí

Je totiž vstupní branou pro infekci. V létě dbejte na to, abyste nezůstávaly dlouho v mokrých plavkách, a vyhněte se také koupání ve špinavé vodě. Stejně tak nošení upnutých džínů a spodního prádla může vyvolat zánět močových cest.

TIP H&B:
1. Vaginální čípky Gyntima Deo, vhodné k odstranění pachů, zmírnění suchosti pochvy, po menstruaci a po návštěvě bazénů, Fytofontana, 209 Kč, v lékárnách
2. Vaginální probiotikum Gynocaps S.R., postupně uvolňuje laktobacily, které obnovují vaginální mikroflóru, 199 Kč, balení po 2 tabletách, www.gynocaps.cz

sedátko s integrovanou sprchou7. Nedodržování pravidla „zepředu dozadu“

Abyste si nezanesly nežádoucí bakterie do svých intimních partií, je důležité po velké potřebě dodržovat tuto zásadu správného utírání. Úplně nejefektivnějším a nejpřirozenějším způsobem očisty je pak voda. Dnes už existují přímo toalety s integrovanou sprchou a k dostání jsou i prkénka se stejnou funkcí, která se nasadí na stávající toaletu a dokonale omyjí intimní partie. Tím, že jde o sprchování čistou vodou, se nemusíte bát přenesení jakýchkoliv bakterií.

TIP H&B:
Sedátko Geberit AquaClean 4000 s integrovanou sprchou, od 11 000 Kč, www.geberit-aquaclean.cz

8. Používání parfémovaných produktů

Hlavním kritériem, podle kterého většina žen produkty intimní hygieny vybírá, je vůně. Při výběru bychom se však měly zaměřit hlavně na pH. Kromě parfémovaných intimních mýdel se nedoporučuje používat ani parfémované slipové vložky či toaletní papír. Slipové vložky jsou navíc neprodyšné, zahřívají intimní místa a rychle je vysušují.

Pozor na sportintimní krém

Na cvičení si vždy berte klasické kalhotky. Propocené prádlo ihned po cvičení vyperte a na další hodinu si vezměte čisté. Obzvláště rizikovým sportem je v tomto případě spinning. Oblast genitálií je dost vlhká a teplá, což se kvasinkám hodí.

Jak na suché intimní partie?

Suchost poševní sliznice způsobují v průběhu života různé faktory. Zkuste aplikovat speciální krémy, které zvláčňují, pomáhají předcházet suchosti a udržují hydrataci citlivých intimních partií. Novinkou je i krém, který pomůže oblast zároveň omladit.

TIP H&B:
1. Probiotický intimní krém ellen, obnovuje a udržuje zdravou mikroflóru, hydratuje, od 219 Kč, 15 ml, v lékárnách
2. Intimní krém Abilast Biogel, omlazuje partie pomocí efektivních Boswellových kyselin a zároveň redukuje suchost a zrudnutí vulvy,  595 Kč, 50 ml, www.medaprex.cz 

 

Sledujte nás na Facebooku: www.facebook.com/healthbeautycz

Sledujte nás na Instagramu: www.instagram.com/health_and_beautycz

Tags: intimní hygiena, vaginální infekce, intimní gel, vaginální mikroflóra, špatné hygienické návyky, nesprávné hygienické návyky, přehnaná intimní hygiena, gel pro intimní hygienu, vaginální čípky, suché intimní partie, intimní krém, slipové vložky z organické bavlny

NYCE 1140x100 2